Ekonomi

Hafize Gaye Erkan’ın ‘istifa edebileceği’ iddiası

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yılbaşında gittiği ABD’den hâlâ dönmediğini belirten Erdal Sağlam, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Erkan ve Erdoğan’la ilgili endişeleri olduğu heyet arasında geniş çapta tartışılmaya başlandı. Erkan’ın yakın gelecekte ayrılmak zorunda kalacağını düşünüyorum.”

10Haber ekonomi yazarı Sağlam, bugünkü Yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın Ahmet Hakan’a verdiği röportaj kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, sonrasında işlerin değiştiği söyleniyor. Son olarak bardağı taşıran son damla dün Sözcü Gazetesi’nde bir çalışanın işten çıkarıldığı haberi oldu. Erkan’ın babasının istediği görevi kabul etmediği için görevlendirildi.” Daha sonra bir süredir perde arkasında dolaşan, özellikle ailesinin Merkez Bankası’nda görev aldığı ve özlük işlerine karıştığı yönündeki söylentiler birbiri ardına basına yansımaya başladı.

Olaya yol açan Ahmet Hakan röportajından sonra hem AKP çevrelerinde hem de bürokrasi içinde homurdanmaların yaşandığına şahit oldum. Görüşmenin ardından Erkan’ın babasının İstanbul ve Ankara’daki Merkez Bankası ofislerinde sürekli banka işleriyle ilgilendiği söylenmeye başlandı. Tek başına inisiyatif aldığı ve personele söz verip birçok şeyi yaptırdığı sık sık konuşulurdu.

Bu yazıdan önce araştırdığımda Vali Gaye Erkan’ın son günlerde Merkez Bankası çalışanı tarafından görülmediğini ancak nerede olduğuna dair bir bilgi verilmediğini öğrenmiştim. Sorduğumda üç lider yardımcısı ve ilgili çalışanın da Türkiye’de olduğunu söylediler. Ayrıca Cumhurbaşkanı Gaye Erkan’ın 10-11 Ocak toplantıları öncesinde yılbaşında ABD’ye gittiğini de öğrendim.

“Başkanın bu açıklaması muhtemelen New York toplantısı sonrasında ABD’de kalmaya devam ettiğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu